ZETTLER LOT 5 ZETTLER High Current 40A Power RELAY 15V SPST AZ2160-1A-15DE
  • Free US shipping
  • Arrives
One Lot of Five (5) ZETTLER High Current 40A POWER RELAYs.
Made by American ZETTLER part # AZ2160-1A-15DEF.  New and Unused from original box.
These RELAY's are 15V and SPST-NO (1 FORM A) with Power Leads on the TOP and PCB leads on the BOTTOM.
From the Spec Sheet:
- 1 FORM A (SPST-NO)
- 15V nominal coil voltage, 22.5Vmax
Coil Resistance = 256 Ohms +/-10%
Coil current = 58.6ma @ 15V
- Max Switched Power = 7200VA or 900W
- Max Switched Current = 40A
- Max Switched Voltage = 300VAC or 30VDC
- Operate Time = 8ms typ / 12ms max
- Release Time = 3.5ms typ / 5ms max
- Must operate voltage = 70% of 15V (10.5V)
- Must release voltage = 10% of 15V (1.5V)
Contact Rating (on RELAY body) = 40A @ 250VAC or 20A @ 30VDC
- Weight = 43gm
- Power Terminals are on the TOP with bottom Terminals Epoxy Sealed
- Dimensions ~1.270" x 1.080" x 0.78" high (excluding leads) with ~0.15" leads
- Power Tab Length ~0.32" (for the power terminals)
Isin:
IZCZJVIW3IW8
  • Free US shipping
  • Arrives
scroll to top arrow
From the Spec Sheet:
- 1 FORM A (SPST-NO)
Coil current = 58.6ma @ 15V
- Max Switched Current = 40A
- Weight = 43gm
Isin:
IZCZJVIW3IW8
Coil current = 58.6ma @ 15V
- Max Switched Current = 40A