21-022/TH-12
Material Type:
Blue Steel
Product Dimensions:
1.54 x 11.89 x 12.83 inches; 9.92 ounces
Isin:
IQZ8EXKJ7UHA
scroll to top arrow
WAL-BOARD TOOLS Yellow Plastic Handle Drywall Taping Knife, 12 Inch Blue Stee...
  • Blue spring steel blades for lasting memory and flexibility
  • Mounting tempered aluminum for strength
  • Gray foam molded handles with texture finish prevents slipping
  • 12" x 3" blade
  • Carded
Size:
12 Inch
Color:
Yellow
Manufacturer:
WAL-BOARD TOOLS
Part Number:
0FK5K2I
Model:
21-022/TH-12
Material Type:
Blue Steel
Product Dimensions:
Isin:
IQZ8EXKJ7UHA
### Product Description
Yellow foam molded handle with textured finish. Professional quality "1095" blue spring steel blade. Blue spring steel blades for lasting memory and flexibility. Mounting tempered aluminum for strength. Gray foam molded handles with texture finish prevents slipping.
### From the Manufacturer
The Wallboard Yellow handle 12" Taping Knife features a textured molded finished handle for non slipping and comfort. Also utilizes 1095 Blue Steel to ensure Blade memory. (The purpose of blade memory is to have consistent mud application). Blade size is one application process in feathering of joint. General use of the taping knife is to apply a light coat of mud over joint utilizing paper or mesh tape.