URBEST LJ18A3-8-Z/BX 8mm Inductive Proximity Switch 3 Wire NPN NO DC 6-36V Cylinder Approach Sensor
  • Item Name : Inductive Proximity Switch;Model : LJ18A3-8-Z/BX; Theory : Inductive Sensor; Detecting Distance : 8mm
  • Wire Type : 3 Wire Type (Black, Brown, Blue);Switch Appearance Type : Cylinder Type
  • Supply Voltage : 6-36V;Current Output : 300mA;Detect Object : Iron; Output Type: NPN NO(Normal Open)
  • Net Weight : 80g; Package Quantity : 1 x Inductive Proximity Switch
Color:
Black
Manufacturer:
URBEST
Part Number:
XRSV6XG
Material Type:
Plastic
Isin:
I4U3HBI017D5
scroll to top arrow
URBEST LJ18A3-8-Z/BX 8mm Inductive Proximity Switch 3 Wire NPN NO DC 6-36V Cy...
Color:
Black
Manufacturer:
URBEST
Part Number:
XRSV6XG
Material Type:
Plastic
Isin:
I4U3HBI017D5
Operating Temperature : -25C to +55C (Non-freezing Condition)
Size : 7 x 3cm/2.8'' x 1.2'' (L*Max. Dia)
Cable Length : 103cm / 40.55"
Diameter of Head : 18mm