TRUSCO T-HT20X2.5-2 Hand Tap (Normal) M20x2.5 Medium (SKS)
  • Made in Japan
  • Surface treatment: non-coating, thread length: 1.5 inches (37 mm), processing screw: metric thread, low alloy steel (SKS)
  • Tip: Medium
  • Accuracy: JIS Class 3
  • Nominal Size: M20
  • Pitch: 0.1 inch (2.5 mm)
  • Total Length: 4.1 inches (105 mm)
  • Shank diameter: 0.6 inches (15 mm)
  • Shank square: 0.5 inches (12 mm)
  • Hole Diameter: 0.7 inches (17.5 mm)
Size:
M20×2.5
Manufacturer:
トラスコ中山(TRUSCO)
Part Number:
ARO1TF8
Material Type:
Super Steel
Isin:
IYFSOPGB9JQR
scroll to top arrow
  • Made in Japan
  • Tip: Medium
  • Accuracy: JIS Class 3
  • Nominal Size: M20
  • Pitch: 0.1 inch (2.5 mm)
Size:
M20×2.5
Manufacturer:
トラスコ中山(TRUSCO)
Part Number:
ARO1TF8
Material Type:
Super Steel
Isin:
IYFSOPGB9JQR
  • Pitch: 0.1 inch (2.5 mm)