Rosewill HIVE-750S 750W 80 PLUS BRONZE Fully Modular Power Supply - Black
  • Free US shipping
  • Arrives
Shipping within 24 hours via ups!
General
BrandRosewill
SeriesHIVE Series
ModelHIVE-750S
Details
TypeATX12V v2.31 / EPS12V v2.92
Maximum Power 750 W
Fans 1 x Silent 135mm Fan (Auto Speed Control)
PFC Active
Main Connector 20+4Pin
+12V Rails Single
PCI-Express Connector 4 x 6+2-Pin
SATA Power Connector 8
SLI SLI Ready
Haswell SupportYes
CrossFire CrossFire Ready
Max PSU Length160 mm
Modular Full Modular
Power Good Signal100-500ms
Hold-up Time16ms min.
Efficiency > 85%
Energy-Efficient80 PLUS BRONZE Certified
Over Voltage Protection Yes
Input Voltage100 - 240 V
Input Frequency Range50/60 Hz
Input Current10A - 6.3A
Output+3.3V @ 22A, +5V @ 22A, +12V @ 62.5A, -12V @ 0.5A, +5VSB @ 3A
MTBF 100,000 hour(s) at 25 Celsius degrees, max. load, nominal input
ApprovalsTUV, cTUVus, CE, FCC certified
ConnectorsModular Cables:
1 x 20+4-Pin Main Connector
2 x 4+4-Pin CPU Connector
4 x 6+2-Pin PCI-E Connector
8 x SATA Connector
6 x 4-Pin Peripheral Connector
1 x 4-Pin Floppy Connector
Cable Spec20+4Pin MB: One cable (550mm)
4+4Pin CPU: Two cables (600mm)
2 x PCI-E 6+2Pin: Two cables (600, 750mm)
4 x SATA: One cable (550, 700, 850, 1000mm)
2 x SATA + 2 x Molex: Two cables (550, 700, 850, 1000mm)
1 x FDD: One cable (150mm)
Features
Features80 PLUS BRONZE Certified
Continuous 750W at 40 degrees Celsius
Single strong 12V rail - ideal for Gaming system
SLI & CrossFire ready - 4 x 6+2-Pin Connector
1 x Silent 135mm Fan with auto fan speed control
Active-PFC with auto AC-input voltage adjustment (100 - 240V)
Mesh sleeve on all cables for easier cable routing and better ventilation
TUV, FCC, CE Certificated
Dimension & Weight
Dimensions3.36" x 5.91" x 6.30"
Weight5.90 lbs.
Isin:
IL2GFPLOP4WY
  • Free US shipping
  • Arrives
scroll to top arrow
General
BrandRosewill
SeriesHIVE Series
ModelHIVE-750S
Details
Maximum Power 750 W
PFC Active
Main Connector 20+4Pin
+12V Rails Single
SATA Power Connector 8
SLI SLI Ready
Haswell SupportYes
CrossFire CrossFire Ready
Max PSU Length160 mm
Modular Full Modular
Power Good Signal100-500ms
Hold-up Time16ms min.
Efficiency > 85%
Over Voltage Protection Yes
Input Voltage100 - 240 V
Input Frequency Range50/60 Hz
Input Current10A - 6.3A
ConnectorsModular Cables:
1 x 20+4-Pin Main Connector
2 x 4+4-Pin CPU Connector
4 x 6+2-Pin PCI-E Connector
8 x SATA Connector
6 x 4-Pin Peripheral Connector
1 x 4-Pin Floppy Connector
4+4Pin CPU: Two cables (600mm)
1 x FDD: One cable (150mm)
Features
TUV, FCC, CE Certificated
Dimension & Weight
Weight5.90 lbs.
Isin:
IL2GFPLOP4WY
ModelHIVE-750S
Maximum Power 750 W
Main Connector 20+4Pin
+12V Rails Single
Max PSU Length160 mm
Efficiency > 85%
Input Voltage100 - 240 V
Input Current10A - 6.3A
4+4Pin CPU: Two cables (600mm)
1 x FDD: One cable (150mm)
  • Features: Modular
  • UPC: 0898745014594
  • Cooling: 1 Fan
  • Color: Black
  • MPN: HIVE-750S
  • Item Length: 6.3 in
  • Maximum Input Current: 10 A
  • Connectors: 4+4 CPU, 4 Pin Floppy, 4 Pin Peripheral, 6+2 Pin PCI Express, 20+4 Pin
  • Form Factor: ATX
  • Type: Power Module
  • Maximum Power: 750 W
  • Item Height: 3.4 in
  • Model: HIVE-750S
  • Item Width: 5.9 in