REX-C100 AC110V-240V 0℃~1300℃ Alarm Digital LED Temperature Controller
  • This multi-function controller has a special microprocessor switching power supply and SMT
  • The overall picture is simple and easy to understand, the internal work is good and reliable
Size:
Normal
Color:
Popular
Manufacturer:
Walfront
Part Number:
478KCJB
Material Type:
Metal Plastic
Isin:
IHFSM2XZQOQL
scroll to top arrow
Size:
Normal
Color:
Popular
Manufacturer:
Walfront
Part Number:
478KCJB
Material Type:
Metal Plastic
Isin:
IHFSM2XZQOQL
Specifications:
Measuring accuracy: ± 0.5% FS.
Cold compensation tolerance: ± 2 °C (can be changed by software to 0 ~ 50 °C).
Resolution: 14 bit
Sampling cycle: 0.5 sec.
Power: AC 110V-240V 50/60Hz.
Relay output: contact capacity 250V AC 3A (resistive load)
Alarm function output: 2 way.
Proportional band (P): 0 ~ full range (ON/OFF control when set to 0)
Detective temperature range: 0 ℃ ~ 4000 ℃.
Insulation resistance: 0026gt; 50M ohm (500V DC)
Insulation resistance: 1500 V AC/min.
Insulation resistance: power consumption 0026 lt; 10 VA.
Service environment: 0℃~50℃
Size: 48 × 48 × 110 mm / 1.89 × 1.89 × 4.33
K Thermocouple Probe Cable
Length: 1 m.
Sensor diameter: 4.5 mm.
Temperature range: 0 to 400 °C.
Internal Insulation: Fiberglass
External shielding: insulated shielding
Max.40A SSR
Output Voltage Range: Standard Type
Output current: 40 A.
Input voltage: DC 3V-32V.
Output voltage: 24V-380V AC.
Package includes:
1 x REX-C100 PID Temperature Controller
1 x K type probe sensor.
1 x Max. 40A SSR