NVVV LRS-150-12 Switching Power Supply 12V 12.5Amp Enclosed Switchable Power Supply
  • Input voltage (vac): 85 to 132, 170 to 264
  • Output Voltage: 12V; Rated Current & Rated Power: 12.5A,150W
  • Output current (a): 12.5Amp
  • Full Protections: Short Circuit / Overload / Over Voltage /Over Temperature.
  • Size:6.69 * 4.06 * 1.38 inches
Size:
12V 12.5A
Manufacturer:
NVVV
Part Number:
GLYLGC1
Material Type:
Aluminum
Isin:
IPDVTFBHTVCF
scroll to top arrow
NVVV LRS-150-12 Switching Power Supply 12V 12.5Amp Enclosed Switchable Power ...
  • Output current (a): 12.5Amp
Size:
12V 12.5A
Manufacturer:
NVVV
Part Number:
GLYLGC1
Material Type:
Aluminum
Isin:
IPDVTFBHTVCF
Size(L*W*H):
12V 35W: 98*82*30mm
12V 50W: 98*82*30mm
12V 75W: 99*97*307mm
12V 100W: 129*97*30mm
12V 150W: 159*97*30mm
12V 350W: 215*115*30mm
Product parameters:
Input: AC110V/220V
Output: DC12V
Number of Output: +V x 2, -V x 2
Frequency: 50/60Hz
Working temperature:-25~70℃
Storage Temperature: -40~85℃
Ambient Humidity:10%~95RH Non-Condensation
Shell Material: Aluminum base Silver Tone
Specification:
Good quality & high performance
AC 110V / 220V to DC 12V
Protections: Short-circuit, Overload, Over Voltage, Over Temperature Protection
Cooling by free air convection(Not suggest for use in bathroom)
The unit can work long hours at rated current and good cooling environment.
The actual output current depends on circuit loads.
Wiring:
L, N, GND: AC power input
+V: DC power output "+"
-V: DC power output "-"
+V / ADJ: Adjust the output voltage (10%)
Note:
1. High Voltage inside ,do not remove the cover. Qualified service personnel only.
2. 110V/220V is selected by switch before power on, please check the input voltage avolding damage.