Jtron Momentary Push Button Switches Off-(ON) Waterproof Button Switches Reset Rubber Casing Push Button Switch Black for Car Boat (12~24V/10A)
Arrives
- Momentary Type: Press Down----Power "ON",Release-----Power"OFF"
- Auto Switch Waterproof Switch Button Switch Car Switch 12-24V/10A Off - (On)
- The Use Of Vehicles With Special Vehicles Such As Truck,Car And Other Electronic Products.
- Durable,non-corrosive,ABS plastic housing to resist the harsh marine conditions
Battery Disconnect Switch,Waterproof Switch Button Switch Car Auto Vehicle Switch 12~24V/10A,Widely used for Car,Marine,Boat,RV,Camper,Truck,ATV, UTV,Battery banks and other 12V-24V Devices.
Brand Name:Jtron
Product Detailsn
Quantity:1 set
Material: ABS
Rating:10A 24V DC
Contact Resistance:50m ohm Max.
Insulation Resistance:DC 1500V 100M ohM Min
Dielectric Strength:AC 1500V 1 minute
Switch Function:2P SPST OFF-(ON)
Mounting Hole 22mm
✔Can stand alone or be locked together with other switch.
✔Eliminate any power draw from the battery when vehicle or boat is not in use
✔Color:Black
✔This product is 100% brand new and comes in original color packing