Heating, Cooling & Air Carrier & Bryant EZ Flex EXPXXFIL0020 Filter
  • Heating, Cooling & Air Carrier & Bryant EZ Flex EXPXXFIL0020 Filter#0055/36
Manufacturer:
Air Conditioners
Part Number:
M05Z0NL
Isin:
IIR7ZMDVQJUF
scroll to top arrow
Manufacturer:
Air Conditioners
Part Number:
M05Z0NL
Isin:
IIR7ZMDVQJUF
EZ Flex EXPXXFIL0020 Filter EXPXXFIL0020 EZ Flex Filter, Factory Original (OEM) high efficiency Merv 10 filter media. This filter also known as: Carrier EXPCCFIL0020, and Bryant EXPBBFIL0020, is the filter only, and does not include the end caps included with purchase of corresponding air cleaner cabinet (Carrier Day-Night MACA, MPKA, EZXCAB series, EXPXXUNV0020 for MACA & MPKA series air cleaners). Nominal Size: 20" x 25" x 5" Actual Size: 19-7/8" X 24-3/4" X 4-3/8" The EXPXXFIL0020 EZ Flex expandable media filter efficiently traps airborne particles while allowing a free flow of fresh cleaner air while maintaining your system's efficiency. This EZ Flex MERV 10 rated filter's large high quality synthetic surface design allows a high holding capacity of dust pollen, molds, smoke, tobacco, grease, soot, bacteria, and pet dander. The manufacturer’s recommendation is to replace your filter every six months. Features: Original (OEM) expandable filter MERV 10 Rated Filter Easy assembly requires no combs