Gentex WGEC24-75WR 24VDC Outdoor Horn & Strobe Combination Kit - Red Faceplate
Color:
red
Manufacturer:
Gentex
Part Number:
WGEC24-75WR
Model:
Isin:
IKONKMIZDJ3K
scroll to top arrow
Color:
red
Manufacturer:
Gentex
Part Number:
WGEC24-75WR
Model:
Isin:
IKONKMIZDJ3K
The Outdoor Commander Series is a low profile horn/strobe combination that offers dependable visible and/or audible alarms. The WGE Series horns offer a new synchable chime and whoop tone and provides a selection of high or low frequency broad band 15003000Hz mechanical sounding (evacuation) tone. Included with the WGE Series is the GOE enclosure. The enclosure is made of high quality Lexan material, providing protection from weather related conditions and allowing the necessary full candela output. This highly constructed enclosure meets various installation requirements including deterring moisture from entering the enclosures.The WGE Series strobe has a minimal operation current and has a minimum flash rate of 1Hz and can vary up to 2Hz regardless of input voltage. This appliance is UL 464 and UL 1638 listed for use with fire protective systems and are warranted for three years from date of purchase.