G8HE-1A7T-R1-DC12 20A 12V 5Pins SPDT Automotive Power Relay, Car Relays, Relay Switch
  • High-current Micro ISO terminal layout.
  • The contact structure belongs to SPST 1a.
  • Operating ambient temperature: -40°C~ +125°C.
  • L x W x H = 22.7 x 15.2 x 26.6 mm nominal.
  • Designed to meet all standard Mini ISO load requirements.
Manufacturer:
EC-HPOCKET
Part Number:
SF3HLQ1
Isin:
IT6BLO31UB9I
scroll to top arrow
G8HE-1A7T-R1-DC12 20A 12V 5Pins SPDT Automotive Power Relay, Car Relays, Rela...
Manufacturer:
EC-HPOCKET
Part Number:
SF3HLQ1
Isin:
IT6BLO31UB9I
Nominal Coil Voltage: 12VDC
Contact From:SPDT
Contact material: Silver alloy
Resistive load: 20A
Operate time*2: Max.20ms at 13.5V (Normally 6 ms)
 Release time*2 : Max.20ms at 13.5V (Normally 6 ms)
Insulation resistance*3:20MΩ or more
Operating ambient temperature: -40~ +125°C (no freezing)