  • AC adapter required (sold separately) DC 12V/2A or above DC jack 5.5mm x 2.1mm (center plus)
  • Equipped with Tripath digital amplifier IC
  • Equipped with a powerful power supply and noise reduction circuit
  • Equipped with a Hi-Fi audio processor
  • Built-in USB-DAC & module upgrade; Switch between 3 inputs
Manufacturer:
North Flat Japan
Part Number:
R9M6GGM
Isin:
IZAK7QW822AZ
scroll to top arrow
FX-AUDIO- FX-202J FUSION [Silver] Tripath TA2020-020 Digital Amplifier IC Pre...
Manufacturer:
North Flat Japan
Part Number:
R9M6GGM
Isin:
IZAK7QW822AZ
Product Features:
- Loudness function
■Gain Boost Function
■Mute function
■ Controlled by high performance MCU
■ Rich LED indicator.
[Precautions]
Product warranty period is 6 months from date of purchase.
This product is sold separately. A separate AC adapter is required for use.
The replacement of the opire amp is not covered under the warranty.
Remote control (standard included).
Soft power switch
Equipped with BASS/TREBLE independent control button.
LED indicator off function; Limited remote control function.
Product Specifications:
Brand:FX-AUDIO-
Product Model Number: FX-202J Fusion
Color: Silver
Product warranty period: 6 months from date of purchase
Digital Amplifier IC: Tripath TA2020-020
Headphone Amplifier IC: Maxim Integrated MAX97220 by AnalogDevices
DSP IC: TM2313 Hi-Fi Audio Processor by Titan Electronics
USB-DAC IC: C-Media HS100B
Input Terminal: [LINE-IN1] Stereo RCA Terminal
[LINE-IN2] 3.5mm Stereo Mini Jack (4 Pole Plug Not Guaranteed)
[USB] USB Type-B
Input switch: 3-way (RCA/3.5mm/USB)
USB input format: PCM (stereo 2ch), 16 bit, 44.1 kHz/48 kHz
Front headphone jack (3.5mm stereo mini jack*)
4-pole plugs are not covered under the warranty of operation.
Headphone output: Maximum output 50mW x 2ch (@32Ω)
Main Amplifier Maximum Output: Max 20W x 2ch (with 4Ω)
Supported Speakers: 4Ω - 16Ω
Supported OS: Windows 10/ 8 (8.1) 7/ Vista / XP / 2000/ MacOS X / 9.1 or later
Power Supply: DC 12 V Power Supply Capacity 2 A or more (AC adapter sold separately)
Power connector: outer diameter 0.2 inch (5.5 mm), inner diameter 0.08 inch (2.1 mm) (Center Plus specification)
Functions: 3-line input switch, gain boost, MUTE, loudness, tone control (control settings reset).
Size (W x D x H): 4.6 x 3.9 x 1.4 inches (117 x 100 x 35 mm) (excluding