eldoLED | 2743YR OPTOTRONIC® OT 50W Step-Dim LED Driver | Replacement for Osram Driver 79377 | OT50W/CS1400C/UNV/SD/L
  • Input: Input Voltage (VAC) 120V-277V (+/- 10%) | Frequency Range (Hz) 50 – 60 Hz (+/- 10%) 120V 277V | Input Current (A) 0.52 0.23 | THD @ Full load <10% <15%
  • Output: Output Current (mA) 1400mA²/ 1250mA/1050mA/ 800mA/700mA | Output Voltage (VDC) 25-51VDC³(Power limited) | Max. Output Power (W) 50W | Output Ripple <25%
  • Mechanical Specification: Length 11.02” (280mm) | Width 1.15” (29.4mm) | Height 1.0” (25.4mm) | Mounting Length 10.63” (270mm)
Manufacturer:
eldoLED
Part Number:
LCRLVBC
Isin:
INCFWDYBNRSI
scroll to top arrow
eldoLED | 2743YR OPTOTRONIC® OT 50W Step-Dim LED Driver | Replacement for Osr...
Manufacturer:
eldoLED
Part Number:
LCRLVBC
Isin:
INCFWDYBNRSI
OT50W/CS1400C/UNV/SD/L Max output power 50W, Output current range 700, 800, 1050, 1250, 1400, Output Voltage Range 25-55v, Dimming control step dim, Dimming range 50/100%, *2743YR 79377
OPTOTRONIC Constant Current Step-Dimming LED Driver, 50W Max Power Output, Input 120-277V, Fixed Output Current Field Selectable 1400mA/1250mA/1050mA/800mA/700mA, Output Voltage 25-55VDC, 50%/100% Step-dimming