eldoLED *2743X5 OPTOTRONIC 30W Constant Current 0-10V Dimmable LED Driver, Programmable Linear OTi 30/120-277/1A0 DIM-1 L AUX G2 - Replacement/Compatible with Osram 57454
  • Type: Constant Current, Class2 (Programmable Linear)
  • Output Power: 30W (Max.)
  • Input Voltage: 120-277V AC / Output Voltage: 10-55V DC
  • Dimming Control: 0–10V (Isolated)
  • Output current: 150-1050mA (1mA steps) / Default 700mA
Size:
1
Color:
30W AUX
Manufacturer:
eldoLED
Part Number:
Q8YHDW4
Material Type:
Copper
Isin:
IEHVC4IEOIG7
scroll to top arrow
eldoLED *2743X5 OPTOTRONIC 30W Constant Current 0-10V Dimmable LED Driver, Pr...
  • Output Power: 30W (Max.)
Size:
1
Color:
30W AUX
Manufacturer:
eldoLED
Part Number:
Q8YHDW4
Material Type:
Copper
Isin:
IEHVC4IEOIG7
eldoLED *2743X5 OPTOTRONIC 30W Constant Current 0-10V Dimmable LED Driver, Programmable Linear OTi 30/120-277/1A0 DIM-1 L AUX G2 - Replacement/Compatible with Osram 57454 eldoLED *2743X5 OPTOTRONIC 30W Constant Current 0-10V Dimmable LED Driver, Programmable Linear OTi 30/120-277/1A0 DIM-1 L AUX G2 (Osram 57454) The OPTOTRONIC programmable dimmable family consists of highly efficient, linear, constant current LED drivers. One-click programming through the OPTOTRONIC programmer allows OEMs to configure the output current with a 1mA resolution. Also fully customizable by customers are the end-of-life indicator, LED thermal protection, and constant lumen maintenance features. The OPTOTRONIC programmer does not require the driver to be powered up or connected to AC line voltage while programming. The power supplies are available with a built-in 0-10V dimming protocol with models available in authentic 1% to 10%. The auxiliary output has the capability to power various sensors. Main Features
  • Type: Constant Current, Class2
  • Output Power: 30W (Max.)
  • Input Voltage: 120-277V AC
  • Output Voltage: 10-55V DC
  • Frequency Range: 50–60Hz (+/- 10%)
  • Dimming Range: 1-100%
  • Dimming Type: Analog
  • Maximum Case Temperature (Tc point): 70°C for 35W
  • Ambient Operating Temperature: -30°C to 50°C (-4°F to 122°F)
  • Maximum Storage Temperature: 70°C
  • Dimensions (L x W x H): 11.00'' (280mm) x 1.15'' (29.4mm) x 1.0'' (25.4mm)
  • Wight: 8.7oz
  • Programming Tool
    • *274A17 (51645)
    • *2747CR/*2743V1 (51647/ 51648)
  • Auxiliary Output
    • Output Voltage: 12/20/24V (Configurable)
    • Max Output Power: 1W
    • Voltage Regulation: ±10%