Earthwise 1715-16EW 16-Inch 7-Blade Push Reel Lawn Mower, Grey
  • Hand-push reel mower with 16" cutting width, 7-blade ball bearing reel, and 10" composite wheels; Durable steel side plate design
  • Alloy steel 7-blade mower stays sharp longer
  • A self-cutting mower with an adjustable cutting height of 0.5"-2.5" for clean and even cuts
  • An planet-friendly alternative that matches the best gasoline push lawn mowers
Size:
16", 7-blade
Color:
Gray
Manufacturer:
Earthwise
Part Number:
LYVKRI9
Material Type:
Metal
Product Dimensions:
10.6 x 14.4 x 22.8 inches; 24.15 pounds
Isin:
I1C4A9KDUYIA
scroll to top arrow
Size:
16", 7-blade