Digital Tachometer, 4 Digital LED Speed Meter, 10-9999RPM Measuring Range, with Hall Effect Sensor NPN Proximity Switch(within 10mm), DC8-24V 40mA(Red)
  • Arrives
  • 0.56inch 4-digit LED screen clearly display RPM readings in red.
  • Come with 3 wire NPN Hall Proximity Switch Sensor.
  • Revolution speed measurement up to 9999rpm.
  • High precision, quick response, stable and reliable.
  • 8-24V wide supply voltage, suitable for various applications of RPM speed measurement.
Manufacturer:
Fdit
Part Number:
V57FDDR
Material Type:
PLA_(Polylactic_Acid), PE_(Polyethylene)
Isin:
IMNBENROYIUY
  • Arrives
scroll to top arrow
Digital Tachometer, 4 Digital LED Speed Meter, 10-9999RPM Measuring Range, wi...
Manufacturer:
Fdit
Part Number:
V57FDDR
Material Type:
Isin:
IMNBENROYIUY
Specification:
Item Type: Tachometer
Operating Voltage: DC 8-24V, 40mA
Display: 0.56inch red LED, 4 digit reading
Measuring Range: 10-9999rpm
Measuring Accuracy: ±0.1%, reading±1digit
Display Refresh Rate :>3 times/sec
Overrange Display: Display "1" or "-1" in the first digit position, none in the last three digit positions