Breeze B9226-0306 Standard Duty Spring Loaded T-Bolt Clamp Effective Diameter Range: 3.06" - 3.38" (77.8mm - 85.7mm)
  • 3/4" (19mm) wide, 300 Series Stainless Steel Band
  • Plated Carbon Steel Slotted Hex Screw
  • High Strength, One-Piece Stainless Steel Trunnion
  • Reliable, heavy duty method of assembling hose ducting connections and tubing.
Manufacturer:
Breeze
Part Number:
02QTJTA
Material Type:
Stainless Steel
Isin:
IQJJDJX0AC1Y
scroll to top arrow
Breeze B9226-0306 Standard Duty Spring Loaded T-Bolt Clamp Effective Diameter...
Manufacturer:
Breeze
Part Number:
02QTJTA
Material Type:
Stainless Steel
Isin:
IQJJDJX0AC1Y
Breeze Spring-Loaded T-Bolt clamps provide comprehensive application coverage and are performance engineered. They meet the same durability, torque and quality standards as the standard Breeze T-Bolt clamps. The spring design adds constant tension performance. Available in standard and heavy duty springs. 3/4" (19mm) band. Per SAE standard J1508 Type "SLTB".