1、Excellent quality chips and components, possess stable quality, strong anti‑interference, high stability 2、Photoelectric switch come with wide operating temperature range, possess strong adaptability 3、1.4meter thickened good‑quality cable possess good electrical conductivity 4、Voltage range from 12‑24VDC, high repeat accuracy, fast frequency response, long service life 5、Using advanced technology with fine craftsmanship to bring smooth surface, which is very useful
Isin:
IBRQEEEFWSVF
scroll to top arrow
BERM Photoelectric Switch Sensor Diffuse Reflection Cylindrical 4‑Wire Power ...
Isin:
IBRQEEEFWSVF
More Information
Item Type: Approach Switch
Material: Brass and ABS
Model
BR400-DDT
BR400-DDT-P
Output mode NPN.NO+NC(normally open+normally closed)PNP.NO+NC(normally open+normally closed)
Detection Distance: Approx. 400mm / 15.7in
Power Cord: Approx. 1.4meter / 4.6ft
Detected Object: Opaque object
Translucent Object Light Source: Infrared LED
Action Mode: Light ON/Dark ON (control line setting)
Detection Head Type: Cylindrical
Working Temperature: -25~70℃
Storage Temperature: -30~+80℃