ABB ESB40-40N-06 Installation Contactor 4 Contact Contactors 220 V, 400 V Pack of 1
Arrives
ESB40-40N-06 installation contactor (normally closed) 40 A - 4 NO - 0 NC - 230 V - control circuit 400 Hz.
4-pin contactors ESB40..N with 54 mm width control 3-phase loads up to 40 A (Ö contacts up to 30 A) and are available in different contact assignments and coil voltages. They switch on electric heaters, water heaters, motors for pumps, ventilation and other drives as well as lighting. Thanks to an integrated coil circuit, they work with both AC and DC control voltages. The devices are therefore absolutely hum-free and quiet when switching.
Box contents: 1 x ABB ESB40-40N-06 ESB installation contactor hum-free for 230-240 V AC/DC 40A 4S 4 contactor (1SAE341111R0640).